چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷ - December 12, 2018

کدخبر : 13484
یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۸

معرفی درخت زینتی پالونیا در شهرک پردیس

معرفی درخت زینتی پالونیا در شهرک پردیس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرک پردیس جم, درخت پالونیا با نام علمی‌Paulownia tomentosa درختی زینتی و بسیار زیبا می‌باشد که بومی‌مرکز و غرب چین است. این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می¬شود. ۱۰ سال است که پالونیا وارد کشور ما شده و دراستان گلستان کاشته میشود. پالونیا به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می¬آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.

IMAG1898

  پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگلکاری سریع و توسعه فضای سبز شهر و روستا است. این درخت زمانی که در گل کامل است، تماشایی ست، خوشه¬های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گلهای بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی در اردیبهشت ماه ظاهر می¬شوند.

20150315_095039

ارتفاعی بین ۸ تا ۱۲ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می¬شود و به این منظور به طور گسترده در کشور چین کاشته می¬شود. ساقه‌های توخالی و برگهای پهن بسیار بزرگ به طول ۳۰ سانتی¬متر و عرض تا ۲۰سانتی¬متر و قلبی شکل از دیگر مشخصات این گیاه است. عمر زیستی پالونیا به طور متوسط ۳۰۰ سال است.  فضای سبز شهرک پردیس جم با توجه به مقاومت این گیاه به کم آبی؛ خاکهای نامناسب، همچنین مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی و به منظور توسعه سریع فضای سبز، پوشش بهتر معابر و سایه¬اندازی بیشتر اقدام به تهیه و کاشت بیش از ۳۰۰۰ اصله از این درخت خارق العاده و زیبا کرده است.

20150315_094959

20150315_095021

4 دیدگاه

دیدگاهها بسته شده.

  • سلام ممنون از اینکه یک گیاه مقاوم به کم ابی را انتخاب کردید ای کاش برای خونه ها هم فکری می کردید چون نود درصد درختهایی که توی خونه هاس اصلا به کم ابی که مقاوم نیستند هیچ نیاز به اب دادن مداوم دارند که با توجه به مشکل کم ابی واقعا معزل سازند و خیلی از اینها فقط برای پوشاندن حیاطهاست و اصلا به بحث زیبایی و… توجه ای نشده زمان کاشتشون

  • قطع اتصال آب آبیاری باغچه های منزل کار بیهوده ای است. چون یا منظور این است که درختان خشک شوند که مطمئنا این گونه نبوده و منظور صرفه جویی در مصرف آب آبیاری می باشد که کار قطع اتصال به نظر من این نتیجه را در پی ندارد. چون ساکنان از آب لوله منزل برای آبیاری باغچه ها استفاده می کنند. فقط زحمت ساکنان بیشتر می شود.