یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵ - December 4, 2016

کدخبر : 1714
شنبه ۵ آذر ۱۳۹۰ - ۱۴:۳۶

خداحافظ تخته سیاه ـ سلام مدرسه هوشمند(بخش اول)

خداحافظ تخته سیاه

سلام مدرسه هوشمند

(( گزارشی از مدارس هوشمند شهرک پردیس )

به نام حضرت دوست که ناجسته یابنده و نادیده دوست داشتی است و با صلوات برمحمد و آل محمد(ص) و خاندان اطهرش

آنچه در ادامه می‌بینید گزارشی است از اولین مدرسه تمام هوشمند جنوب کشور که بنیان آن در ابتدای سال تحصیلی ۹۱-۹۰ در منطقه زرخیز و اقتصادی پارس جنوبی و در شهرستان جم و برای فرزندان کارکنان صنایع پتروشیمی‌گذاشته شده است .

در ابتدا باید به قول افلاطون اذعان نمود که تربیت مهم ترین و سخت ترین وظیفه انسانی است و این وظیفه سخت و سنگین بر عهده آموزش و پرورش ، دبیران و معلمین گذاشته شده تا انسان این موجود الهی و خلیفه الله را که خداوند به وجودش مباهات و نفسش سوگند یاد میکند برای زندگی و آخرت خوب و روشن مورد تعلیم قرار دهد بد نیست بدانیم در هزاره سوم نیز سیاستمداران و علما علیرغم پیشرفت‌های فراوان و موفقیت‌های بی نظیر هنوز هم انسان را محور تحول میدانند و رکن اصلی و اساسی موفقیت هر ملت و کشوری را آموزش و پرورش قلمداد نموده اند و عنوان می‌نمایند که هیچ کشوری فراتر از سطح آموزش و پرورش آن کشور نخواهد رفت لذا روز به روز به این رکن و شیوه‌های آموزشی توجه بیشتری نموده و به دنبال روشهای نوین برای تربیت جوانان و نوجوانان این سرمایه‌های بی بدیل و ارزشمند برآمده اند . آخرین متد و روش آموزشی دنیا که تأثیرات زیادی بر روی سیستم یاددهی و یادگیری داشته ، مدارس هوشمند می‌باشد که اخیراٌ وزارت آموزش و پرورش ایران نیز تاکید زیادی بر راه اندازی این مدارس دارند ، سابقه این مدارس در ایران به کمتر از ده سال می‌رسد و اولین مدارس ایران که جزء موفق ترین مدارس کشور نیز می‌باشند غیردولتی بوده و با توجه به هزینه سنگین تجهیزات ، این امر در مدارس یادشده با استقبال بیشتری روبرو بوده است ، آنطور که علمای تعلیم و تربیت ذکر کرده انددر روش‌های قبلی آموزشی (معلم محوری و شنیداری ) سطح ماندگاری مطالب در ذهن مخاطب حداکثر ۶ ماه و در روش جدید ( دیداری – شنیداری – پژوهشی ) ماندگاری مطالب حدود ۲۰ سال می‌باشد ، خاطر نشان می‌سازد برای ایجاد یک مدرسه هوشمند جامع ، چهار گام اساسی ( مدارس چند رسانه ای – پروژه محوری – مطلوب و هوشمند ) الزامی‌بوده که یک پروسه سه ساله را در پی دارد .

با این توضیحات به سراغ مدارس هوشمند شهرک پردیس رفتیم تا وضعیت این مدارس را در ماه اول فعالیت بررسی نموده و و از نزدیک گزارشی تهیه نمائیم . لازم بذکر است ادامه این گزارش در نوبت‌های بعدی ارائه خواهد شد .

در ابتدا مصاحبه ای داشتیم با جناب آقای روشن مدیر دبستان پسرانه

لطفاً توضیح مختصری در مورد سیستم الکترونیکی و مدرسه هوشمند بیان بفرمایید ؟

الگوی اولیه مدرسه هوشمند از کشور انگلستان گرفته شده و کشور مالزی نیز یکی از پیشتازان ایجاد این مدارس به شمار می‌رود. در مدارس هوشمند رایانه در نحوه تدریس و ارزشیابی تأثیر می‌گذارد . ولی در عین حال کارکردهای اجتماعی مدارس بر جای خود باقی می‌ماند . در مدارس هوشمند معلمان می‌توانند به جای اینکه تلاش کنند خودشان پاسخی برای پرسش‌های دانش آموزان پیدا کنند ، از آنها بخواهند پاسخ پرسش‌هایشان را در رایانه پیدا کرده و برای بقیه بازگو کنند .

مدرسه هوشمند شما چه ویژگی‌های الکترونیکی دارد ؟

این دبستان دارای کارگاه رایانه بوده که دانش آموزان می‌توانند با همدیگر ارزشیابی شده و تجزیه و تحلیل آن در اختیار آموزگار قرار گیرد و در عین حال برای دانش آموزان هم جذاب و حالت بازی و سرگرمی‌دارد و بخش حضوروغیاب اینترنتی اخیراً راه اندازی شده که موارد انضباطی ، غیبت و تأخیر دانش آموزان به تلفن همراه والدین ارسال می‌گردد . در کتابخانه هم تعدادی از کتاب‌های الکترونیکی موجود کتابخانه روی سایت مجتمع قرار می‌گیرد که والدین و دانش آموزان می‌توانند استفاده کنند .

میزان رضایت از این سیستم چگونه بوده است ؟

در مورد رضایت والدین از سیستم هوشمند نیاز به مرور زمان است که ثابت میکند والدین چه مقدار از سیستم هوشمند رضایت دارند ولی با توجه به ابتدای استفاده از این سیستم خدا را شاکریم که توانسته ایم رضایت نسبی اولیاء را جلب کرده و در آینده با توجه به برنامه ریزی که انجام شده شاهد رضایت حداکثری اولیاء گرامی‌باشیم .

شما از والدین جهت کمک به دانش آموزان در ارتباط با سیستم هوشمند چه انتظاری دارید ؟ 

برای استفاده از سیستم دیجیتال نرم افزار باید قدم به قدم حرکت کرد و مراحل فازبندی شده و رشد را تعریف کرد ، زیرا یکباره رسیدن به سیستمی‌کاملاً هوشمند رویایی و بی پایه و اساس است . و براین اعتقادیم که با برنامه ریزی ، کمک و همیاری والدین بتوانیم خونی را در پیکر طراحی شده فضای مدرسه هوشمند به جریان اندازیم و از جدیدترین متدها و تکنولوژی اموزشی استفاده نماییم .

سپس به محوطه آموزشگاه رفته و فضای فیزیکی آموزشگاه را مشاهده نمودیم که بشرح زیر می‌باشد .

محوطه مدرسه شاداب سازی شده و در گوشه حیاط  ، زمین چمن مصنوعی بزرگی طراحی شده که طراوت خاصی به مجوعه داده بود . علاوه بر زمین یادشده یک زمین نیز جهت والیبال و بسکتبال برای ساعت ورزش بچه‌ها وجود داشت که توسط متخصص تربیت بدنی آموزش‌های لازم به بچه‌ها ارائه می‌شد . در گوشه دیگری از حیاط مدرسه نیز وسایل بازی برای کودکان  در زنگهای استراحت پیش بینی شده بود .

 

 

درکنار کلاسها یک فضا برای صبحانه دانش اموزان اختصاص یافته و دانش آموزان براساس یک برنامه غذایی که توسط متخصصین تغذیه تهیه شده بود  و در ظروف هماهنگ صبحانه را به مدرسه اورده و در یک زنگ به همین نام به صورت دسته جمعی و با نام ویاد خداوند و با حضور مسئولین مدرسه میل می‌نمودند که با توجه به تأثیر صبحانه در رشته جسم و فکر بچه‌ها کار جالب و خوبی بود  و یقینا در سطح یاد گیری بچه‌ها خیلی مفید و موثر می‌باشد . ضمناً برای زنگ‌های استراحت نیز یک برنامه میان وعده نیز به دانش آموزان داده شده بود .

راهرو‌ها و ساختمانها نام گذاری و کدگذاری شده بودند

 

به زیبایی محیط و آرامش دانش آموزان توجه شده و در ابتدای راهروها آکواریوم و آیینه تمام قد نصب شده بود .

 

جهت پر کردن  اوقات فراغت دانش اموزان و همچنین ارائه تحقیقات و فعالیت‌های علمی‌دانش آموزان و معرفی دانش آموزان فعال و موفق آموزشگاه یک دستگاه LCD  در قسمتی از راهرو تعبیه شده بود .

درگوشه دیگری از آموزشگاه دو تابلو LED  نصب شده بود تا با هوشمند شدن مدرسه به جای پیامهای پارچه ای وبنری از تابلوهای یادشده استفاده گردد .

 

در قسمت اداری برای ملاقات اولیاء و طرح تکریم آنان اتاقی با همین نام پیش بینی و تعبیه شده بود و اولیاء براساس برنامه تنظیمی‌با کادر مدرسه فضایی آرام ملاقات می‌نمودند .

در همان قسمت یک اتاق نیز تحت اتاق پزشک و بهداشت وجود داشت

در راهرو کلاسها برای وسائل اضافی دانش آموزان کمدهائی پیش بینی شده و هر دانش آموزان یک قفسه مخصوص به خود داشت

برای کنترل راهروها و محوطه حیاط دوربین‌های مداربسته نصب و موارد انضباطی دانش آموزان از دفتر معاونت مدرسه کنترل می‌شد .

 

زنگ مدرسه نیز خودکار بوده و به صورت هوشمند و دقیق زنگ استراحت و کلاسها زده می‌شد .

آزمایشگاه مدرسه کاملاً تجهیز شده و علاوه بر وسائل لازم برای انجام آزمایش‌ها ، تابلو هوشمند ، ویژیولایزر ، میکروسکوپ دیجیتالی و … نیز پیش بینی شده و به نوعی که در بین آزمایشگاههای دبستانهای استان بی نظیر بود . دانش آموزان یک ساعت از ساعت درس علوم را در ازمایشگاه تحت نظر مسئول آزمایشگاه فعالیت می‌نمودند .

با توجه به هوشمند شدن مدرسه کل مدرسه به صورت یک شبکه داخلی درآمده و سایت مجهز کامپیوتر تأسیس شده بود که دانش آموزان براساس یک برنامه از پیش تعیین شده و در ادامه برنامه درسی با همراهی مسئول IT و معلم مربوطه از سایت استفاده می‌نمودند .

در مدرسه به مطالعه و فرهنگ آن توجه شده و یک کتابخانه مجهز ایجاد شده شده بود که دانش اموزان علاوه بر امانت گرفتن کتاب میتوانستند در اوقات خاص به همراه معلم به کتابخانه آمده و به مطالعه بپردازند

در سالن آمفی تئاتر برای جلسات جمعی وآموزشهای گروهی یکدستگاه پرومتین ( بردهوشمند ) نصب شده بود

تمام کلاسها آموزشگاه از پایه اول تا پنجم به تجهیزات هوشمند مجهز شده بودند

برای دانش آموزان مربی خط و نقاشی تخصصی پیش بینی شده و یک کارگاه هنر با برنامه منظم آموزشی سالیانه وجود داشت

اتاقی برای مشاوره با اولیاء و استعداد سنجی دانش آموزان تحت نظر کارشناس روانشناسی اختصاص یافته بود

برای آموزش بلز به دانش آموزان پیش دبستانی محل خاصی در نظر گرفته شده بود که   بنا به اظهار مسئولین مدرسه از اواخر آبان راه اندازی می‌گردد

برای آموزش مهارتهای زندگی به روش مونته سوری (روش مورد تایید یونسکو) به دانش آموزان پیش دبستانی محلی درنظر گرفته شده بود که از آذر ماه فعال می‌گردد


در گزارش بعدی به تفصیل به شیوه آموزشی در مدرسه شهرک می‌پردازیم که یقیناً با عنایت به نو بودن روش آموزشی در نوع خود بسیار جالب و در خورد توجه می‌باشد . حتما خواننده وبیننده گزارش بعدی ما باشید .

گزارشگر : رضاسهولی زاده

7 دیدگاه

 • با سلام
  خسته نباشید
  امکانات خوب در دست افراد باتجربه جواب میدهند . امیدواریم که کارکنان نیز دارای تجربه بالا در سطح کشوری باشند . چه خوب میشد که اگر رزومه های کارکنان در سایت گذاشته میشد .
  انچه مسلم است انتظارات ما ساکنین در حد بزرگترین صنعت کشور(نفت و گاز و پتروشیمی ) بالاست .
  خوب انست که پایانش خوب باشد که امیدواریم همینطور هم شود .
  با تشکر

 • با سلام و احترام
  لطفا از کارکنان با تجربه بالا استفاده کنید و اگر امکان دارد رزومه معلمان عزیز در سایت ثبت و در دسترس اولیا باشد.دراین مدارس باید طوری کنترل شوند که چیزی از مدارس خوب تهران کم نداشته باشند.و لطفا و لطفا به نظرات دلسوزانه اولیا اهمیت داده و سر لوحه کار قرار دهید.
  با س÷اس فراوان

 • سلام
  میگم خوب نیست زیادم پشت سر تخته سیاه صحبت کنبم!!!
  این مدارس هوشمندی که امروز هستش حاصل نشستن پای همون تخته های سیاهه.
  تخته های سیاهی که سفیدی گچ تو دلشون برق میزد و معلم دلسوزی که بعد هر بار پاک کردن تخته با چند تا سرفه خاک گچها رو از تو سینش خالی میکرد.