یکشنبه ۳۱ تیر ۹۷ - July 22, 2018

کدخبر : 25157
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱

تجاری سازی دستگاه تفکیک سلول‌های سرطانی در کشور

محققان ایرانی موفق به ساخت دستگاهی برای تفیک سلول های سرطانی شدند که اکنون به مرحله تجاری سازی رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرک پردیس جم به نقل از خبرگزاری مهر،رامین محمدی زند، مجری طرح «دستگاه پردازنده بافتی و رنگ آمیزی پاتوبیولوژی و هماتولوژی و بافت شناسی با فناوری بازوی آزاد» اظهار داشت: این دستگاه مجهز به بازوی الکتریکی است  که توانایی حرکت ۳ بعدی  در هر ۳محور فضایی را دارد.

وی با بیان اینکه این باز می‌تواند بافت‌های انسانی، گیاهی و جانوری را برای مطالعه آماده کند، افزود: این دستگاه با رنگ آمیزی سلول‌ها تشخیص سلول‌های سالم از ناسالم را فراهم می‌کند.

محمدی زند با بیان اینکه تا کنون ۶۰ دستگاه در کشور مورد استفاده قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: این دستگاه می‌تواند سلول‌ها را رنگ آمیزی کند و بعد از تثبیت روی اسلایدهای مخصوص آزمایشگاه، سلول را آماده برای پزشک قرار می‌دهد تا تشخیص سرطانی یا غیر سطانی بودن آن معلوم شود.

به گفته وی، با استفاده از این دستگاه، پزشک می‌تواند سلول و بافت‌های انسان را مورد مطالعه قرار دهد؛ در واقع به واسطه این دستگاه پزشک می‌تواند سلول‌های یک فرد را برش میکروسکوپی (در حد میکرون ) دهد.

محمدی زند اظهار داشت: بافت‌های برش خورده بی‌رنگ هستند که مشاهده دقیق آن‌ها در زیر میکروسکوپ امکان پذیر نیست ولی این دستگاه با استفاده از چندین طیف رنگی هر قسمت سلول را رنگ‌آمیزی می‌کند تا سالم بودن یا ناسالم بودن سلول‌ها بر اساس رنگ مشخص شده تعیین شوند.

وی بیان کرد: از این طریق هر بخش از سلول یک رنگ خواهد شد و پزشک قادر است اجزای سلول را به صورت تفکیک‌شده مورد بررسی قرار دهد و اقدام به بررسی‌های پاتولوژی (آسیب‌شناسی) سلول کند.

محمدی با بیان اینکه این دستگاه نمونه‌های خارجی دارد ولی مزیت‌های آن منجر می‌شود که کاربران از نمونه‌های داخلی آن بهره مند شوند، افزود: این دستگاه نسبت به نمونه‌های خارجی از لحاظ مصرف مواد، کیفیت و سرعت انجام ماموریت‌ها برتری دارد.

وی با اشاره به کاربردهای این دستگاه خاطر نشان کرد: از دستگاه پردازنده بافتی و رنگ آمیزی پاتوبیولوژی و  هماتولوژی و بافت شناسی با فناوری بازوی آزاد می‌توان در مطالعات حوزه گیاهی، انسانی، جانوری، صنایع غذایی و تولید پروتئین‌ها کاربرد دارد.

برچسب ها :